Drewno czy węgiel na opał - co emituje więcej zanieczyszczeń?
Poszukujemy coraz to lepszych metod, by nie tylko efektywnie, ale także ekologicznie ogrzać swoje cztery ściany. Obecnie troska o środowisko jest na bardzo wysokim poziomie i na różne sposoby staramy się ograniczyć emisję zanieczyszczeń. W dalszym ciągu drewno oraz węgiel są najczęściej wykorzystywanymi surowcami opałowymi. Który z nich jest jednak bardziej szkodliwy dla środowiska?
Palenie węglem a palenie drewnem
Wybór odpowiedniego materiału opałowego z całą pewnością nie należy do prostych zadań. Jeżeli jednak dobrze podejmiemy decyzję, nie tylko zredukujemy ilość produkowanych zanieczyszczeń, ale także obniżymy koszty związane z zakupem surowca na opał. Węgiel oraz drewno są obecnie najpopularniejszymi materiałami opałowymi. Ilość zanieczyszczeń produkowana zarówno przez jeden, jak i drugi surowiec zależy od wielu czynników. Główny z nich to jakość opału, jednak znaczenie ma również rodzaj urządzenia, w jakim jest on spalany. Porównując oba te surowce, zauważyć można, że przy spalaniu drewna, emisja dwutlenku siarki, a także tlenku azotu jest znacznie mniejsza niż w przypadku spalania węgla. Co więcej, w drewnie znajdziemy wyłącznie szczątkowe ilości rtęci.
Rodzaje drewna na opał
By jednak drewno było mniej szkodliwe od węgla, musi być dobrze dobrane i pochodzić z zaufanego miejsca. W naszej ofercie znajdują się 3 rodzaje drewna, a także brykiet, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Najlepsze drewno opałowe pochodzi z drzew liściastych, ponieważ wytwarza ono małą ilość dymu, a dodatkowo podczas spalania nie wytwarza żywicy. Tego typu drewno pali się równomiernie i wolno, a więc jest bardzo wydajne. Drewno rozpałkowe jest z kolei mniejsze, ponieważ jego optymalna długość to 30 cm, a średnica ma maksymalnie 15 cm. Do rozpałki warto wybrać drewno twarde o większej kaloryczności, ponieważ dzięki temu można rozpalić ogień szybko i bez problemów. Najlepsze do palenia w kominku jest jednak drewno sezonowane, ponieważ nie zanieczyszcza ono przewodu kominowego ze względu na zredukowanie ilości wody nawet o 15-20%.